Przewodnik dla kandydatów aplikujących w otwartych konkursach na stanowiska badawcze, badawczo-dydaktyczne, dydaktyczne (R1–R4) oraz stanowiska administracyjne
Składanie ofert
- Oferty można składać zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej, na adres podany w Informacji o konkursie. Uniwersytet Bielsko-Bialski udziela odpowiedzi wyłącznie na oferty pracy złożone w wyniku ogłoszenia UBB o wolnym stanowisku pracy (Zobacz oferty pracy).
- Wszystkie wymagane dokumenty wymienione w Informacji o konkursie powinny być sporządzone w języku polskim lub angielskim, lub przetłumaczone z innych języków na język polski lub angielski.
- Do udziału w konkursie dopuszczone są oferty, które wpłynęły w terminie określonym w Informacji o konkursie i zawierają wszystkie wymagane dokumenty, w tym oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów rekrutacji.
Procedura wyboru kandydata
- Ocena kandydata aplikującego na stanowiska R1–R4 przeprowadzana jest przez komisję konkursową. W przypadku osób aplikujących na stanowiska administracyjne procedura realizowana jest przez osoby prowadzące rekrutację.
- Ocena komisji ma charakter dwuetapowy: formalny i merytoryczny. W przypadku braków formalnych kandydat jest wzywany do ich uzupełnienia w ciągu 3 dni roboczych. Zgłoszenia niespełniające wymagań formalnych nie są rozpatrywane dalej.
- W przypadku osób z niepełnosprawnościami komisja wraz z pełnomocnikiem rektora ds. osób z niepełnosprawnościami ustala indywidualny tryb postępowania konkursowego.
- Komisja lub osoby prowadzące rekrutację przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami spełniającymi wymagania formalne – osobiście lub online.
- Tożsamość kandydatów może zostać zweryfikowana przed rozmową kwalifikacyjną.
- Komisja ocenia kandydatury pod kątem kwalifikacji formalnych oraz dodatkowych kryteriów: potencjał naukowy, kreatywność, komunikatywność, umiejętność pracy zespołowej, doświadczenie międzysektorowe i mobilność zawodowa. Oceniający kierują się etyką, bezstronnością i obiektywizmem.
- W przypadku rekrutacji administracyjnej stosowane metody obejmują analizę aplikacji, rozmowy kwalifikacyjne, weryfikację referencji (za zgodą kandydata).
- Informacje uzyskane w toku rekrutacji są objęte poufnością, z wyjątkiem sytuacji zgłoszenia zastrzeżeń do rektora lub rzecznika praw i wartości akademickich.
- Komisja może:
- sformułować rekomendację z uzasadnieniem, uwzględniając ocenę osiągnięć zawodowych (waga 0,5) i wynik rozmowy kwalifikacyjnej (waga 0,5), a przy równej punktacji – dodatkowe kryterium równości płci, lub
- nie rekomendować żadnego kandydata, przedstawiając uzasadnienie (również w przypadku braku zgłoszeń).
- Rektor podejmuje decyzję o rozstrzygnięciu konkursu na podstawie rekomendacji komisji. W przypadku stanowisk administracyjnych rektor podejmuje decyzję o zatrudnieniu wybranego kandydata.
Informacja o wynikach konkursu
- Dział Kadr zamieszcza informację o wynikach w ciągu 30 dni od zakończenia konkursu:
- na stronie BIP Uniwersytetu,
- na stronie ministerstwa właściwego ds. nauki i szkolnictwa wyższego.
- W przypadku nauczycieli akademickich informację przekazuje przewodniczący komisji; w przypadku pracowników administracyjnych — Dział Kadr kontaktuje się ze wszystkimi kandydatami.
- Osoby niewybrane otrzymują indywidualną informację zwrotną o mocnych i słabych stronach aplikacji oraz prośbę o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.
- Każdy kandydat ma prawo zapoznać się z oceną swojej kandydatury i uzasadnieniem komisji.
- W przypadku podejrzenia naruszeń przepisów prawa lub procedur wewnętrznych, kandydat może wnieść odwołanie do rektora w ciągu 3 dni roboczych od otrzymania informacji o wyniku.